ASP.net ‘Asp.net Session Örnekleri’ Örnek ve Uygulamaları

Asp.net Session’a Bilgi Ekleme (Session.Add)

Asp.net ile oluşturulan bir session bilgisine eleman eklema işlemi yapabilirsiniz. Örnek olarak session tanımlamasında kullanıcı adı ve şifre bilgileri girildikten sonra mail adresini eklemek isteyebilirsiniz bunun için Session.Add fonksiyonu kullanılır iki parametre ile kullanacağız birincisi session adı , ikincisi ise session değerini gösterir.

Asp.net Session Kullanımı

Asp.net Session Kullanımını anlatmaya başlamadan önce session nedir onu açıklayalım “Kullanıcılara ait bilgilerin kullanıcı adı, şifre vs.. sunucu üzerinde kaydedilmesini sağlayan bir yapıdır. Session zaman aşımına uğrayınca veya kullanıcı siteden çıkış yaptığında o kullanıcı için silinir, sitedeki diğer kullanıcıların bilgileri saklı tututlmaya devam eder. İçerisindeki veri sunucu tarafında tutulduğu için en güvenli yöntemlerden biridir. Herhangi bir veri kullanıcı bazlı ve gizli tutulması gerekiyor ise bu yöntem tercih edilmelidir” Şimdi Uygulamamızda iki sayfamız var birinci sayfaya eklediğimiz textboxlara girilen bilgiler sunucu […]

Asp.net Session Bilgisini Silme (Session.RemoveAll)

Bir önceki uygulamamızda Session.RemoveAt komutu ile istediğimiz bir session bilgisini silmiştik şimdi ise tüm session bilgilerini silmek için Session.RemoveAll komutunu kullanacağız.

Asp.net Session Bilgisi Silme (Session.RemoveAt)

Asp.net ile tanımlanmış olan session bilgilerinden istediğinizi silebilirsiniz bunun için Session.RemoveAt komutu kullanılır. Session.RemoveAt komutuna parametre olarak silinecek olan bilginin index numarası verilir.

Asp.net Session Süresini Öğrenme (Session.Timeout)

Asp.net ile yapılan bir uygulamada Session.Timeout süresini öğrenebiliriz ama Session.Timeout ne ki ? diyorsanız kısaca açıklayım “yaptığınız uygulamalarda sisteme giriş yapanların oturumlarının açık kalma süresidir” . Uygulamamızda bir session tanımlayıp süresini öğreneceğiz. Uygulama sonucunda bize 20 değeri gelecektir eğer siz bir düzenleme yapmaz iseniz asp tarafından 20dk standart olarak tanımlanır.