Asp.Net CkEditor Kurulumu ve CkEditor Kullanımı

Bir haber sitesi, blog yada ürün tanıtımı ne sitesi hazırlarsanız hazırlayın siteye bilgi girişi için illaki bire editöre ihtiyacınız olacaktır. Editor sayesinde sitenize gireceğiniz içerikleri MSWord kullanır gibi hazırlayabilirsiniz. Peki Hangi editörleri kullanabilirim bunları sisteme nasıl entegre ederim diyorsanız hemen ckeditor kurulumu ve kullanımını nasıl olduğuna bakalım.

İlk olarak http://ckeditor.com/download adresine gidip asp.net için uygun olan ckeditor versiyonunu seçiyoruz ve indiriyoruz (yazıyı yazdığım zaman en güncel ckeditor versiyon bu adresteki idi) indirdiğimiz dosyayı açıyoruz ve burada yer alan ckeditor isimli klasörü olduğu gibi projemizin bulunduğu yere kopyalıyoruz daha sonra bin\Debug klasörü içindeki CKEditor.NET.dll dosyasınızı projemize referans olarak ekliyoruz nasıl eklenir ki diyorsanız hemen buyrun
Proje isminin üzerinde sağ tıklayıp Add Reference
ckeditor
Açılan pencerede Browse deyip CKEditor.NET.dll dosyasını seçip ckeditore ekliyoruz.
Ckeditor’ü bir .net nesnesi gibi kullanabilmek için yani textbox,button gibi Toolbox üzerinde sağ tıklayıp add tab diyoruz ve oluşan bölüme ckeditor ismini veriyoruz.
ckeditor2
daha sonra nesneyi ekleyebilmek için Choose Item seçeneği ile CKEditor.NET.dll dosyasını seçip tamam diyoruz..
ckeditor1
Artık projelerimize ckeditor ekleyebiliriz..
ckeditor